آکرومگالی

غده هایی در هیپوفیز بوجود می آیند که باعث بوجود آمدن اختلال در کارکرد غده هیپوفیز می شوند. آدنوم هيپوفيز یک توده در غده هیپوفیز است که غیر سرطانی است و باعث بوجود آمدن آکرومگالی می شود. مانطور که گفتیم بهم خوردن تنظیم ترشح هورمون های هیپوفیز اختلالات ایجاد شده ، عوارضی را در پی خواهد داشت ، رشد بدن و استخوان ها بیش از اندازه معمول خواهد شد ، پیشانی ، فک ، چانه و در کل اندام فرد رشد بیشتری خواهند داشت. این پدیده اگر در کودکان اتفاق بیفتد شاهد  رشد بیش از حد آنها خواهیم بود که به آن "غول آسایی" می گویند.

علائم تومور آکرومگالی

بیماری آکرومگالی نشانه ها و علائمی دارد، اگر فرد بیش از اندازه عرق کند ، تنفس فرد بیش از اندازه نامرتب باشد، و اختلالات خواب و رشد بیش از اندازه دست و پا و اندام های دیگر داشته باشد مشکوک به آکرومگالی است.

عوارض دیگر آکرومگالی

در صورت درمان نشدن این بیماری ، بیمار دچار پولیپ روده نیز می شود ، گاهی اوقات تاثیرات خاصی بر روی بزرگ شدن پستان مردان و در کل بیماری هایی نظیر نارسایی قلبی و بیماری های دستگاه تناسلی می شود. در مواردی ناباروری ، اختلالات جنسی و ... نیز مشاهده شده است.

احتمال وجود این بیماری یعنی همان آکرومگالی چهار نفر در یک میلیون نفر است.

تشخیص آکرومگالی

برای تشخیص این نوع بیماری در یک فردی که مشکوک به داشتن آکرومگالی است پزشک معالج درخواست آزمایش خون میکند و پس از انجام آزمایشات از روی تست هایی که برای غده هیپوفیز و رشد برخی گلبولها در خون وجود دارد وجود یا عدم وجود این بیماری را بررسی می کند.

درمان آکرومگالی

برای درمان آکرومگالی چند دسته درمان وجود دارد که بسته به شرایط پزشک متخصص آن را پیشنهاد میکند و در برخی موارد از ترکیبی از چند درمان با هم استفاده می شود. در کل درمان آکرومگالی به منظور به تعادل رساندن رشد غده هیپوفیز می باشد . اولین درمانی که توسط پزشک برای این نوع بیماری تجویز می شود جراحی است ، اگر جراحی پاسخ خوبی به درمان نداد و تاثیر نداشت ، از روش پرتو درمانی استفاده می کنند . در برخی موارد هم با دارو و تجویز دارو سعی در برطرف کردن بیماری دارند . همانطور که گفتیم در برخی موارد نیز از چند روش درمانی به صورت ترکیبی استفاده میکنند.

نکته:

نکته ای که در مورد درمان این بیماری وجود دارد این است که حتی بیمارانی که درمان می شوند باید طبق توصیه پزشک به صورت سالیانه آزمایش بدهند تا این بیماری برنگردد . و اطمینان حاصل شود که غده هیپوفیز به درستی کار می کند

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

ارسال مدارک پزشکی