تومور مغزی کرانیوفارنژیوما

امروزه ایده جراحی کم تهاجمی یا اندوسکوپیک مغز و اعصاب، تکنیک ها و روش های میکروسکوپی بسیاری را جهت درمان بیماری های مغز پیش روی جراحان قرار داده است.

ارائه ابزارهای میکروسرجری، تکنیک های جراحی کم تهاجمی، بهبود عملکرد روش های تصویربرداری پزشکی (ام آر آی و سی تی اسکن) و ارائه روش های پیشرفته  از مهمترین و بیشترین پیشرفتهایی است که در پزشکی مغز و اعصاب در سی سال گذشته دنیای جراحی را تغییر داده است.

امروزه جراحان از تکنیک های کم تهاجمی در جراحی مغز و اعصاب بسیار استفاده می کنند. در حالی که در جراحی اندوسکوپیک مغز مانند جراحی کیست کلوئید و هیدروسفالی، حفره و تراشیدگی بسیار کوچکی بر روس سر انجام می شود اما با این حال روش های جدید تری بوجود آمده اند که دیگر حتی همین برش های کوچک نیز دیگر بر روی جمجمه ایجاد نمیکنند . تکنیک نوین جراحی که گفتیم جایگزین روش های قبلی شده  با حداقل تهاجم مغز، جراحی تومورهای قاعده جمجمه از طریق بینی را شامل می شود که با استفاده از این روش، جمجمه بیمار باز نمی شود، ابزار جراحی از طریق بینی وارد می شود و بنابراین تورم مغز کاهش پیدا میکند. در حال حاضر جراحی غده هیپوفیز و کرانیو فارنژیوما می با بکارگیری تکنیک جراحی اندوسکوپیک از طریق بینی انجام می شود.

کرانیوفارنژیوما

یکی از شایع ترین بیماری هایی که ناشی از اختلالات هیپوتالاسمی می باشد، کرانیوفارنژیوما است که بر اثر آن هیپوفیز دچار اختلال و نقص می شود. این تومور مغزی در دسته تومورهای ناحیه سلاتورسیکا قرار می گیرد و از غده هیپوفیز نشآت می گیرد. این تومور مغزی از کمبود گنادوتروپین بوجود می آید. شیوع آن دو در صد هزار نفر میباشد. شیوع بروز کرانیوفارنژیوما بیشتر بین ده تا بیست سال است و  ممکن است موجب هر نوع کمبود هورمونی (هورمون های هیپوفیز قدامی یا خلفی) شود. کرانیو فارنژیوما اصولاً یک تومور خوش خیم  با رشد کند است.

علائم کرانیوفارنژیوما:

کرانیوفارنژیوماها کلسیفیه شده، موجب تخریب زین ترکی شده و در برخی از مواقع موجب بروز فشار بر روی کیاسمای اپتیک می شود که نتیجه آن اختلال بینائی همی آنوپی بای تمپورال (نیمه کوری در هر دو میدان بینائی) و همچنین آتروفی عصب اپتیک است. نشانه های وجود این بیماری شامل اختلال خلق، اختلال خواب، اختلال خوردن ، بروز نشانه های افزایش ICP، دیابت بی مزه (DI)، اختلال دید، هیپوترمی یا هایپرترمی (تب)، اختلال تعادل، پوست خشک، بی اشتهایی، خستگی، سردرد و غیره می باشد.

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

ارسال مدارک پزشکی