مغز

معمولا پزشک جراح مغز، پس از جراحی ، قرص هایی را به عنوان مسکن برای کنترل درد تجویز می کند که باید در استفاده از آنها جهت کنترل درد احتیاط کنید . نه خیلی زیاد از قرص ها استفاده کنید و نه خیلی کم. معمولا در چهار ساعت میتوانید یک یا دو عدد قرص مسکن تجویز شده را استفاده نمایید که به مروز زمان با کاهش درد باید تعداد قرص های مسکن مصرفی را کاهش دهید یا در کل استفاده از آنها را متوقف کنید . در هنگام استفاده از داروهای بعد از عمل به این نکته توجه داشته باشید که دیگر تایلنول اضافی  مصرف نکنید چرا که به میزان قابل توجهی در داروهایتان وجود دارد .

رژیم غذایی:

مسلما تا مدتی پس از جراحی نمیتوانید به رژیم عادی و همیشگی خود برگردید . بعد از مدتی که از جراحی گذشت به رژیم معمولی و همیشگی خودتان برگردید. توجه داشته باشید که نباید تا مدتی بعد از عمل و در طی دوره مراقبت های بعد از عمل که همزمان در حال استفاده از دارو های مسکن هستید از مشروبات الکلی و نوشیدنی های الکل دار استفاده کنید . در طی عمل برای شما از داروهای بیهوشی استفاده شده است و این داروهای بیهوشی ممکن است بعد از عمل برای شما عوارضی داشته باشد که از جمله آنها میتوان یبوست را نام برد که برای آن میتوانید طبق راهنمایی پزشک معالجتان از داروهای ملین استفاده کنید و همراه با آن حرکات آهسته و نرمشی ورزش را انجام دهید . میتوانید برای نتیجه بهتر و رفع مشکل ذکر شده از مایعات و نوشیدنی ها به مقدار زیاد استفاده کنید.

محدودیت در فعالیت:

در دوره بعد از عمل و بخصوص هنگام استفاده از دارو های مسکن اصلا رانندگی نکنید ، سیگار مصرف نکنید ، و تا میتوانید کارهای سنگین انجام ندهید ، چرا که تا یک ماه اصلا نباید کارهای سنگین حتی کارهای منزل ر انجام دهید. این نکته را هم در نظر داشته باشید که استراحت مطلق هم اصلا برایتان خوب نیست . بهترین کار قدم زدن روزانه طبق توصیه پزشک جراح است . یعنی باید حرکت داشته باشیدو کلا ساکن نشوید.

مراقبت از ناحیه زخم:

نکته های حائز اهمیت در این زمینه این است که نباید محل زخم با عوامل بیرونی تماس داشته باشد مثلا نباید شسته و خیس شود ، نباید کرم یا مرطوب کننده یا هر عنوان دیگری را در محل زخم استفاده کند . اگر نیاز به حمام کردن داشتید قسمت جراحی شده سر را و یا کل سر را با نایلون و جنسی که آب به داخل آن نفوذپیدا نکند بپوشانید. و در تمامی موارد با پزشک خود مشورت نمایید.

پیگیری های بعد از جراحی مغز:

بعد از کذشت یک هفته وضعیت جسمانی خود را با پزشک جراح در میان بگذارید . دوره استراحت اکثرا شش هفته کافیست و برای تغییر این مدت حتما با پزشک متخصص مشورت نمایید.

تماس با پزشک:

در صورت خونریزی، تورم محل جراحی و زخم، و یا سرخ شدن و قرمز شدن آن ، تب بالای 39 درجه حتما به پزشک مراجعه کنید و با وی در تماس باشید.

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

ارسال مدارک پزشکی